محمدرضا درویشی خبر داد                                           

انتشار تصانیف عبدالقادر مراغه‌ای با صدای همایون شجریان

بازخوانی تصنیف‌های منسوب به عبدالقادر مراغه‌ای در مجموعه‌ای صوتی با عنوان «شوق‌نامه» به كوشش محمدرضا درویشی و با صدای همایون شجریان توسط كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان منتشر می‌شود.

محمدرضا درویشی پژوهش‌گر و آهنگ‌ساز برجسته موسیقی كشور در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی موسیقی ایران اظهار كرد: در این اثر از سازهای ایرانی استفاده شده است و فضای موسیقی به دوران عبدالقادر مراغه‌ای از آهنگ‌سازان تاثیرگذار ایران در قرن نهم هجری است و ردپای موسیقی امروز نیز در آن دیده می‌شود. این اثر شامل سه لوح سی‌دی و سه عدد كاست، یك جلد كتاب شامل معرفی سازها، نت و نوازندگان است. 22 نوازنده در قالب گروه عبدالقادر مراغه‌ای، 24 قطعه را «شوق‌نامه» اجرا می‌كنند و همایون شجریان نیز اشعاری از خیام، حافظ، جامی و... را می‌خواند. درویشی درباره آثار مراغه‌ای و پژوهش درباره آن‌ها توضیح داد: تا اوایل قرن نوزدهم شیوه ملودی، اصول و نحوه تطبیق شعر و موسیقی تركیه و عثمانی به طور مستقیم تحت تاثیر موسیقی ایران و عبدالقادر مراغه‌ای موسیقی‌دان بزرگ ایرانی بود و او را چهره‌ای افسانه‌ای در موسیقی می‌دانست این در حالی است كه ما ایرانی‌ها این شخصیت بزرگ را نمی‌شناسیم یا تنها نام او را شنیده‌ایم به طوری كه در قرن حاضر كمتر از 50 نفر به درك عمیق آموزه‌های مراغه‌ای رسیده‌اند.این پژوهشگر برجسته موسیقی در ادامه با اشاره به استفاده از آثار مراغه‌ای بیان كرد: من به عنوان یكی از اعضای گروه مراغه‌ای، باید درباره این پروژه بگویم كه ما هر چه به جلو پیش می‌رفتیم با پیچیدگی‌هایی مواجه می‌شدیم كه امكان غرق شدن در آن وجود داشت. به هر روی هنرمندان ما نه تنها به عبدالقادر مراغه‌ای به عنوان اسطوره‌ای در موسیقی نگاه نكرده‌اند بلكه هیچ تلاشی برای شناخت بیشتر او و آثارش انجام نداده‌اند.درویشی افزود: پژوهشگران بزرگ موسیقی ما در كتاب‌هایشان در حد اشاره‌ای سه خطی یا كمی بیشتر به مراغه‌ای بسنده كرده‌اند و گذشته‌اند. بنابراین ما نه در عمل، بلكه در تفكر خودمان نیز او را نشناخته‌ایم هر چند كه سمینارهای پرزرق و برقی نیز برای او برگزار كرده باشیم. این در حالی است كه ترك‌ها از 120 سال قبل بر روی آثار او كار كرده‌اند و چندصد اثر را برگرفته از این تحقیقات در رپرتوار عثمانی جای داده‌اند.
محمدرضا درویشی به مدت پنج سال بر روی ساخت این اثر كار كرده است. او هم‌چنین  در ساخت موسیقی متن فیلم«شهرآشوب» ساخته همایون اسعدیان، از این موسیقی الهام گرفته است.شوق‌نامه شهریورماه سال جاری توسط كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان وارد بازار موسیقی خواهد.


منبع : انجمن موسیقی ایران